Parafia Stany

Kopia Całunu Turyńskiego

Kościół Parafialny w Stanach posiada dokładną (w skali 1:1) kopię Całunu Turyńskiego. Jest to niezwykły i szczególny przedmiot wyposażenia parafialnej świątyni. Parafia otrzymała ten obiekt z Turynu we Włoszech, gdzie znajduje się oryginalne płótno, za pośrednictwem pana Tadeusza Krajewskiego z Warszawy, zaangażowanego w apostolat miłosierdzia Bożego. Jak pozwala to stwierdzić obecny stan wiedzy na ten temat, jest to lniane płótno, w które owinięte było umęczone Ciało Pana Jezusa. To jedna z niewielu pamiątek, które nam pozostawił, niezwykła tym bardziej, że posiada na sobie obraz, jak mawiali starożytni ?achiropita? nie ręką ludzką uczyniony. Wprowadzenie całunu do kościoła parafialnego dokonało się podczas wielkopostnych rekolekcji w roku 2006, prowadzonych przez O. Tomasza Aleksiewicza, Dominikanina.

Całun Turyński, to pas lnianego płótna o szerokości 111 cm i długości 437 cm, na którym zaznaczone jest lustrzane odbicie ciała Człowieka poddanego torturom w taki sposób jak opisały to Ewangelie, a więc biczowanego, ukrzyżowanego, z urazami twarzy i barku, jak po dźwiganiu czegoś ciężkiego. Nie ma na nim śladów farb, lakierów, ani przypalania, a jedynie włókna w niektórych miejscach mają zmieniony odcień. Zastanawiające jest to, że płótno jest jak negatyw, który po odwróceniu kolorów ukazuje pozytywowy obraz postaci, gdy tymczasem ślady krwawych wybroczyn w miejscach urazów oraz miejsca nadpalone podczas pożarów zachowują się jak negatyw.

 

Zdjęcie 1 z 4

Szczegóły rozpoznane na Całunie:
1. krew młodego mężczyzny, który zmarł śmiercią gwałtowną /potwierdza to obfitość czynnika bilirubiny
2. trzy rodzaje krwi: tętnicza, żylna i pośmiertna
3. plamy krwi nałożyły się wcześniej niż obraz
4. 58 rodzajów pyłków z czego 38 występuje w regionie miedzy morzem Śródziemnym, a Martwym, a kilka z nich /Goundelia Tourneforti/ tylko w okolicach Jerozolimy.
5. pył w okolicach nosa i stóp to cząsteczki aragonitu, który stosowano jako budulec w Jerozolimie i miastach śródziemnomorskich
6. na obu oczodołach znajdują się odciski dwóch monet z czasów Tyberiusza wybite przez Piłata w latach 29/30 n.e. z nazwiskiem Tyberiusza cesarza <Tyberiou Kaicapos> Odbicia powstały na wskutek utlenienia celulozy.
7. Na ciele postaci z całunu można doliczyć się ok. 120 śladów uderzeń ?flagrum? ponad 50 śladów ran kłutych na głowie, rany przebitego boku, przebitych rąk i nóg, oraz liczne urazy od upadków. Przy użyciu obróbki komputerowej naukowcy doliczyli się 20 urazów twarzy.